Ekonomi Haberleri

Tokyo TÜFE enflasyonu beklenenden daha az yavaşladı

Tokyo TÜFE enflasyonu beklenenden daha az yavaşladı

Cuma günü açıklanan verilere göre Japonya’nın başkentinde tüketici fiyat endeksi enflasyonu, Mart ayında beklenenden biraz daha az düşerken devlet sübvansiyonlarının kamu hizmeti fiyatları üzerindeki etkisi, diğer birçok malın fiyatındaki büyük artışlarla büyük ölçüde dengelendi.

İstatistik Bürosunun verilerine göre Tokyo Çekirdek TÜFE, Mart ayına kadarki 12 aylık dönemde %3,2’lik artış ile %3,1’lik büyüme beklentisinin üzerinde ancak bir önceki ayın %3,3’lük değerinin altında gerçekleşti.

Çekirdek değerler taze gıda gibi değişken kalemleri içermez.

Tüm kalemlerin dahil olduğu genel TÜFE, Mart ayında %3,3 artarak bir önceki ayda görülen %3,4’e göre hafif bir düşüş gösterdi.

Daha sonra açıklanacak olan ülke geneli enflasyon verileri için genellikle benzer bir eğilimin habercisi olan bu okuma, yüksek gıda ve ev eşyası fiyatlarının, Tokyo’da Mart ayı enflasyon oranını yüksek tuttuğunu gösteriyor.

Kamu hizmetlerine yönelik devlet sübvansiyonları ise bazı maliyet baskılaryaını hafifletmeye yardımcı oluyor.

Yine de Mart ayı verileri, Ocak ayında %4,3 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonun, ikinci ay üst üste gerilediğine işaret ediyor. Tokyo Çekirdek TÜFE de Ekim ayından bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Enflasyondaki düşüş, büyük ölçüde Mart ayında %6 düşen elektrik fiyatlarındaki devlet sübvansiyonlarından kaynaklandı. Japonya hükümeti, bazı kamu hizmetlerine sübvansiyon sağlamak ve yüksek enflasyonu dizginlemeye yardımcı olmak için bu yılın başlarında 2 trilyon yen (1 dolar = 133,01 yen) ek kaynak sağlamıştı.

Ancak bu durum, diğer birçok malın fiyatlarındaki sürekli artışla büyük ölçüde dengelendi. Gıda fiyatları %7,6 artarken,gaz fiyatları %12’nin üzerinde artış gösterdi.

Cuma günkü veriler beklenenden daha güçlü olmakla birlikte Japonya Merkez Bankasının, enflasyonun 2023’ün ilk yarısında düşeceği yönündeki tahminiyle uyumlu. Bu durumun, merkez bankasının ultra gevşek para politikasını şimdilik değiştirmemesi bekleniyor.

Ancak enflasyonun 2023’ün sonlarına doğru yeniden yükselmesi bekleniyor ki bu da BoJ’un bir kez daha politikayı sıkılaştırmayı düşünmesine neden olabilir.

Enflasyonda hâlâ bir miktar azalmaya işaret eden verinin ardından yen %0,3 düşüşle 133,08 seviyesine geriledi.

Geçen haftaki veriler, ülke genelinde enflasyonun, Şubat ayında 40 yılın zirvelerinden daha da düştüğünü gösterdi. Ancak Mart ayı Tokyo TÜFE verisi, enflasyonun beklenenden daha yavaş bir hızda geriliyor olabileceğine işaret ediyor.

Yazar: Ambar Warrickü

via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X