Kripto Haberleri

Türkiye’de Büyük Kripto Vurgunu: Bu Borsayı Kopyaladılar!

Dolandırıcılar her zaman insanların parasını çalmanın yeni yollarını arıyor gibi duruyor.  Son yıllarda kripto para birimi alanının muazzam büyümesi dolandırıcılık için pek çok fırsat yaratmaya devam ediyor.  En son, Türkiye’de bir dolandırıcılık çetesinin ünlü kripto para kurumlarını taklit ederek 50 milyon liralık bir vurgun yaptığı ortaya çıktı. İşte detaylar…

Yeni kripto para vurgunu: 50 milyon lira çalındı

Royal Ekonomi olarak bildirdiğimiz gibi dolandırıcılar, sınır tanımıyor ve kurbanları hileli kripto yatırımlarına çekmek için çeşitli metotlardan yararlanıyor. En son, 50 milyon liralık dolandırıcılık ile Türkiye’de faaliyet gösteren 48 kişilik bir çete ortaya çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yönetimiyle ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce gerçekleştiren bir operasyon sonrası, bu çetenin verdiği zarar ortaya çıktı. Çetenin başında, Ukrayna uyruklu Ruslan P.’nin olduğu belirtildi. Bu dolandırıcılık çetesinin, ünlü kripto para platformlarını/aracı kurumlarını taklit ettikleri ve bu şirketlermiş gibi sosyal medya üzerinden reklam verdikleri ortaya çıktı.  Üstelik Ruslan P.’nin, dolandırıcılıktan elde ettiği paraları kumar oynayarak harcadığı belirtilmekte.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamaya göre “Nitelikli Hırsızlık, Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma Verileri Yok Etme veya Değiştirme, Nitelikli Dolandırıcılık suçları” ile operasyon düzenlendi. Bu suçlarla mücadele kapsamında dün, 14 Mart 2023’te, 64 şüpheli için harekete geçildi.  Belgelere göre şüpheli şahıslar, kullanıcıları dolandırmak adına ünlü kripto borsalarının internet sitelerinin isimlerine benzer isimleri paylaşan internet siteleri kurdu. Üstelik oluşturulan sahte siteleri, arama motorunda en üst sıraya çıkarmayı başardılar.

Paraları yurt dışı hesaplarına yolladılar

Dolandırıcılar, Türkiye’de faaliyet gösteren Paribu gibi borsaları hedef alarak “paribugirstrr” gibi bir URL’si olan gerçeğine yakın bir site oluşturdular. Ayrıca arama motorlarında üst sıralara kadar çıkardıkları siteyi sosyal medya platformlarında çeşitli şekillerde paylaştılar. Sosyal medya gönderilerinde örneğin “Paribu 5. yılına özel kripto para dağıtıyor” diyerek kullanıcıların linke tıklamalarını sağladılar. Kullanıcıların linke tıklayıp kullanıcı adı ve şifresini girmelerinin ardından GSM numaralarından onay kodunu da aldılar. Ardından müşterilerin hesaplarını ele geçirip kripto paralarını özellikle yurtdışındaki kripto hesaplarına gönderdiler.

Bu kapsamda ülkede ikamet eden birçok kişinin dolandırıldığı ortaya çıktı. Ayrıca 2 Gürcistan ve 1 Ukrayna vatandaşı olmak üzere toplam 64 şüphelinin cüzdanlarında toplamda 50 milyon lira olduğu görüldü. Şüpheliler Adana, Ankara, Bursa, Isparta, İstanbul, Mersin gibi şehirler de dahil toplam 18 farklı ilde yakalandı. 64 şüphelinin 42’si yakalandı. Diğerlerinin firari durumda olduğu belirtiliyor ve bu şahısları da yakalama çalışmalarının devam ettiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X