Ekonomi Haberleri

Ueda: Enflasyonun BOJ’un hedefine ulaşması zaman alacak

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, Japonya’nın trend enflasyonunun önümüzdeki dönemde yükselmesinin büyük olasılık olduğunu, ancak BOJ’un yüzde 2 fiyat istikrarı hedefinin yakalanmasının zaman alacağını söyledi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, fiyat görünümüne ilişkin belirsizlik nedeniyle merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için belirlenmiş bir zaman çerçevesi olmadığını söyledi.

Ueda’nın yaklaşımı, 2013’te enflasyonu yaklaşık iki yıl içinde yüzde 2’ye çıkarmak için devasa bir varlık satın alma programı uygulayan selefi Haruhiko Kuroda’nın yaklaşımıyla çelişiyor.

Ueda Cuma günü yaptığı açıklamada, “Para politikasının ekonomi üzerindeki etkisinin ortaya çıkması için geçen süre, koşullara bağlı olarak çok fazla hareket edebilir. Bu nedenle, aklımızda herhangi bir zaman çerçevesi yok” şeklinde oldu.

Parlamentoya yaptığı konuşmada, “Bunu söyledikten sonra, temel görüşümüz, bunun 10 yıldan fazla sürmeyeceği yönünde. Yine de hedefi mümkün olan en erken tarihte vurmaya çalışacağız” dedi.

Ueda ayrıca, BOJ’un aşırı gevşek politikasından bir çıkış stratejisinin ayrıntılarını, merkez bankasının gayrimenkul tröst fonlarını (GYO’lar) satmaya başlayıp başlayamayacağı ve ne zaman satmaya başlayacağı da dahil olmak üzere tartışmak için erken olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X