Ekonomi Haberleri

Ukrayna, tankları için 125mm mermi üretmeye başladı

Devlete ait Ukroboronprom şirketi, mermilerin adı açıklanmayan bir NATO ülkesinin iş birliğiyle Ukrayna dışında üretildiğini söyledi.

“Ukrayna Güvenlik ve Savunma Güçlerinin işgalcileri vurmak için kullandığı T-64, T-72 ve T-80 tankları için 125mm’lik mermilerin ilk partisi çoktan teslim edildi.”

Mermiler Ukrayna Savunma Bakanlığının siparişlerini yerine getirmek için üretildi.

Ukroboronprom, bunların yurtdışında yapılmasına rağmen Ukraynalı personelin üretim sürecine katıldığını söyledi.

Müttefikler tarafından bağışlanan Batı yapımı muharebe tankları yakında Ukrayna silahlı kuvvetlerinin hizmetine girecek olsa da, Kiev’in tank filosunun büyük bir kısmı Sovyet yapımı olarak kalacak.

Çoğu NATO tankı farklı bir kalibre kullandığından, bu durum yeni mühimmat tedarik kaynaklarına acil bir ihtiyaç yaratırken, 125 mm’lik mermi stokların büyük çoğunluğu Rusya ve Ukrayna’ya tedarik sağlamayan diğer ülkeler tarafından tutulmaktadır.

Kiev’in kendi mühimmatını üretme yönündeki daha geniş yönelimi, Batılı müttefiklerinin çoğunun, Rusya’nın işgaline karşı savaşırken Ukrayna’ya bir yıldan fazla bir süre tedarik ettikten sonra kendi sınırlı stoklarında sıkışmayı hissetmesiyle ortaya çıkıyor.

Ukroboronprom, bunun NATO üyesi bir devletle iş birliği içinde yapmaya başladığı ikinci mühimmat türü olduğunu söyledi.

Şubat ayında, yine adı açıklanmayan bir NATO ortağıyla birlikte 120 mm’lik havan toplarının ortak üretimine başlandığını duyurmuştu.

Kaynak: https://gdh.digital/ukrayna-tanklari-icin-125mm-mermi-uretmeye-basladi-58347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X