Dünya Haberleri

Ulusal Enerji Planı’nın 2035 hedefi GES’te 53bin MW kurulu güce ulaşmak

Ulusal Enerji Planına göre 2035 yılında Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin 53bin megawatta çıkarılması hedefi var. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Başkanı Tolga Murat Özdemir, Türkiye’nin mevcutta 11bin megawatt’a ulaşan kurulu gücünün, 53bin megawatt’a çıkarılmasının elektrik üretiminde yüzde 10 katkı sağlayacağını söyledi. 2035 hedeflerine ulaşmak için yaklaşık 30 milyar doları aşkın yatırım gerekli.

“Her yıl 3.500 megawatt kapasite devreye alınmalı”

Gündem Teknoloji programına katılan Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Murat Özdemir, güneş enerjisi santrallerinin (GES) gücüne ilişkin “Güneş enerjisinde Ağustos itibarı ile 11bin megawatt’a yakın kurulu güce sahibiz. Elektrik santrallerinin toplam gücü 105bin megawatt ve güneş enerjisinin bunun içerisindeki payı yüzde 10, elektrik üretimde ise yüzde 4 ile yüzde 5. Enerji Bakanlığımızın yayınladığı Ulusal Enerji Planına göre 2035 yılına kadar güneş enerjisinin hedefi 53bin megawatta çıkarılması hedefi var. Üretime katkısı yüzde 10 olacak. Kurulu güçte de 5,5 katlık büyüme bekleniyor, bu önemli bir büyüme. 30 milyar doları aşkın yatırım anlamına geliyor. Buna sebep Paris Antlaşmasını kabul etmiş olmamız, iklim değişikliği ve bu anlaşmanın hedefleri kapsamında ısınma hedefini yakalamamız gerek. Her yıl yaklaşık 3 bin 500 megawatt kapasiteyi devreye almamız gerekiyor.” dedi.

“2053’de güneş enerjisi yatırımları 200bin megawatt saate ulaşmalı”

GENSED Başkanı Özdemir “Dünyada GES kurulu güç 1,200 GW’a ulaştı. Buna baktığınız zaman dünya ile paralel gibi gözükse de coğrafi olarak güneşin bu kadar fazla olduğu ve enerjinin bu kadar dışa bağlı olduğu bir ülkede bu hiç bitmeyen doğal kaynak varken bu kaynaktan ancak bu kadar faydalanıyor olmak yetersizlik. Isınma hedefine ait bu yıl hedefini 214. günde tamamladık.365 güne yayılması gerekirken hedefi 214. günde tamamladık yani yılın gerisini cepten yiyoruz. Birleşmiş Milletler sel felaketleriyle ilgili hava değişim fırtınaları başladı dedi. Bundan geri dönüş yok dolayısı ile acil önlemler alınmalı deniliyor. Karbon salınımında en büyük etken elektrik tüketiminden fosil yakıtlardan kaynaklanıyor olması. Her ülke kendi hedefini belirleyip, ilerliyor. Türkiye’nin 2053 nötr karbon hedefi için güneş enerjisinde kurulu güçte yaklaşık 200bin megawatt’ı yakalamamız gerek nötr karbon olalım. Sadece güneşle olmaz rüzgar da olmalı, jeotermal enerji kaynakları da olmalı. Yenilenebilir enerji olan rüzgâr ve güneş enerjisi, tüm dünyada kesikli bir üretime sahip. Bu durum, kara ve deniz arasındaki sıcaklık farkının değişkenliğinden kaynaklanıyor.” açıklamasını yaptı.

“Yeni lisans alan güneş santralleri, depolama üniteleriyle birlikte olacak”

Enerji depolamanın hem enerji üretimi ve tasarruf hem de iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalarda önemine vurgu yapan GENSED Başkanı Özdemir sözlerini, “Yeni kanunlar çerçevesinde lisanslı güneş enerji santralleri depolamasız olamayacak. Çünkü enerji kaynağımız kesik yani bulut, yağmur olduğunda kesinti oluyor bu da şebekenin dengesini bozuyor. Şebekenin dengesini bozuyor, şebekenin büyüklüğü arttıkça bunun etkisi daha çok görülür. ABD’de Arizona bunu yaşadı biz bundan ders almalıyız. Depolama güneş enerjisini kesik enerjiden sürekli kesintisiz enerji haline getiriyor. Depolama teknolojilerini evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda da yakın zamanda göreceğiz. Hücrede teknoloji var ve ölçeği oluşturan güneş enerjisi panel hücrelerinin üretimi. Bunu üreten şirketlerin ihracatta önleri daha çok açılmalı. Çin 25 yılda planı bu hale getirdi ve biz de yeni başlangıç yaptık.” şeklinde tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X