Ekonomi Haberleri

X’in reklam geliri Musk’ı hayal kırıklığına uğratacak

Elon Musk’ın satın almasıyla köklü değişiklikler geçiren sosyal medya platformu X’in yılın son çeyreğinde, önceki çeyreklere paralel olarak 600 milyon dolarlık gelir elde etmesi bekleniyor. Geçen yıl platform çeyreklik olarak 1 milyar dolarlık reklam geliri elde etmişti.

Son günlerde Disney CEO’suna yönelik sinkaflı ifadelerle gündemde olan Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X’te reklam gelirleri açısından kötü haberler alıyor.

Bloomberg’in haberine göre eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X, 2023 yılında yaklaşık 2,5 milyar dolar reklam geliri elde etme yolunda ilerliyor. Bu gelir önceki yıllara göre önemli bir düşüşe işaret ediyor.

Bloomberg’e konuşan bir kaynağa göre X, yılın ilk üç çeyreğinin her birinde 600 milyon dolardan biraz daha fazla reklam geliri elde etti. Yılın son çeyreğinde de benzer bir performans bekleniyor. Platform 2022’de çeyreklik olarak 1 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Bloomberg’e konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi iki kişiye göre, reklam satışları şu anda X’in toplam gelirinin yüzde 70-75’ini oluşturuyor. Bu da abonelik ve veri lisanslama anlaşmalarından elde edilen satışlar da dahil olmak üzere 2023 satışlarının yaklaşık 3,4 milyar dolar olacağı anlamına geliyor.

Daha önce bildirilmeyen satış rakamları, reklamverenlerin X’in Musk yönetiminde içerik denetimini nasıl ele aldığına ve özellikle de yeni sahibinin antisemitik ve diğer aşırılık yanlısı görüşleri güçlendiren paylaşımlarına ilişkin tedirginliklerinin altını daha net bir şekilde çiziyor.

X Ticari Operasyonlar Müdürü Joe Benarroch, “Bilgi için güvendiğiniz kaynaklar doğru ve kapsamlı ayrıntılar sağlamadığı için bu, tüm işimizin eksik bir görünümünü sunuyor” dedi.

Şirket, Musk’ın Ekim 2022’deki devralımından sonra kamuya açık mali verileri raporlamayı bıraktı. Benarroch X’i birden fazla gelir akışına sahip, gelişen yeni bir küresel işletme olarak tanımlarken “Artık Twitter değiliz ve kendimizi eski Twitter ölçütleriyle ölçmüyoruz – hem gelir hem de kullanıcı ölçütleri açısından” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp
Sorularınız mı var?
Merhabalar, nasıl yardımcı olabiliriz?