Piyasa Haberleri

Yatırımcılar Deutsche Bank’la ilgili endişeleri “mantıksız” bulunca hisseleri değer kazandı

Yatırımcılar Deutsche Bank’la ilgili endişeleri “mantıksız” bulunca hisseleri değer kazandı

Deutsche Bank AG NA O.N. (ETR:DBKGn) hisseleri Pazartesi günü yükseldi ve Alman bankanın, önceki seanstaki sert kayıplardan toparlanmasıyla bölgesel Avrupa Stoxx 600 endeksinin zirvesine yaklaştı.

Analistler, Cuma günü borcunu temerrüde karşı sigortalamanın maliyetinin artmasının ardından gelen %9’luk düşüşe rağmen Deutsche’nin gücünü destekledi.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’in iflasları ve Credit Suisse Group AG’nin (SIX:CSGN), rakibi UBS Group AG (SIX:UBSG) tarafından zoraki devralınmasının ardından daha geniş finansal hizmetler sektörünün sağlığına ilişkin korkular da şiddetlendi.

Ancak Kepler’deki analistler, piyasanın Deutsche ile ilgili endişelerinin “mantıksız olmaya başladığını” savundu ve hisse senedi için alım notlarını korudu.

Citi analistleri de bu düşünceyi yineleyerek Deutsche’nin borçlanma maliyetlerindeki artış ve gayrimenkul değerlemelerindeki düşüş nedeniyle zorlanan ABD ticari gayrimenkul kredilerine maruz kalmasına ilişkin endişelerin “yönetilebilir” olduğunu ekledi.

Cuma günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Deutsche’nin Credit Suisse’i çevreleyen kargaşanın kendi versiyonunu görebileceği yönündeki sorulara, bankanın “temelde modernize edildiğini” ve “çok kârlı” olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Deutsche’nin bu sabahki kazançları, Alman Commerzbank AG O.N. (ETR:CBKG) ve İspanya’daki Banco Santander (BME:SAN) ile birlikte son haftalarda ağır dalgalanmalarla karşı karşıya kalan diğer büyük Avrupa banka hisselerinin yükselmesine yardımcı oldu.

Bölgenin en büyük kredi kuruluşlarından bazılarını bir araya getiren Europe Stoxx Bankalar endeksi de %1,3’ten fazla artış gösterdi.

Yazar: Scott Kanowsky


via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X