Ekonomi Haberleri

Yellen’dan temerrüt uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD kamuoyunda gündemin ilk sıralarında yer alan borç limitiyle ilgili olarak konunun çözülmemesi durumunda yaşanacak olası bir temerrüdün ABD’nin uluslararası liderliğini tehlikeye atacağını belirtti.

ABD’de devam eden borç limiti krizinin çözümüne ilişkin sınırlı ilerleme kaydedilirken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan temerrüt ile ilgili yeni bir uyarı geldi.

G-7 toplantıları için Japonya’da bulunan Yellen, ABD’nin borç limitini çözmemesi durumunda yaşanacak bir temerrüdün ülkenin uluslararası liderliğine hasar verebileceğini ifade etti.

Yellen, olası temerrüdün ekonomik ve finansal bir felakete yol açacağını ve ülkenin ulusal güvenliğini de riske atabileceğini belirtti. Yellen temerrüdün küresel olarak da olumsuz etkileri olabileceğini söyledi.

BİDEN’DAN UYARI: TÜM DÜNYANIN BAŞI DERDE GİRER

Biden da temerrüt uyarısı yapmıştı

ABD’de krizin çözümüne yönelik görüşmeler sürerken, Başkan Biden’dan temerrüt uyarıları gelmişti.

Biden, “Ekonomimiz resesyona girer ve uluslararası itibarımız aşırı derecede zarar görür.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit sıkıntısı çekmesine bir aydan az süre kalırken, Başkan Biden, borç limiti konusunu görüşmek üzere ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell ile Çarşamba bir araya gelmişti.

Biden, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin “verimli” geçtiğini, Cuma günü tekrar bir araya geleceklerini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X