Dünya Haberleri

Yurt Dışı PMI Verileri ve ABD Özel Sektör İstihdamı Takip Edilecek

Bugün yurt içinde önemli bir veri açıklanmazken, yurt dışında PMI verileri, Almanya fabrika siparişleri ve ADP özel sektör istihdamı takip edilecek. ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin açıklamalarında Türkiye ve Macaristan’a İsveç’in NATO’ya katılımına onay verme çağrısı yaparken, eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında açılan davada suçlu bulunması durumunda 34 kez evrakta sahtecilik yapmakla suçlandığı ortaya çıktı.

Yurt dışında PMI verileri ve Almanya’dan gelen fabrika siparişleri, sanayi sektörüne ilişkin görünüm hakkında ipuçları veriyor. İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti, enflasyon hedefine ulaşana kadar yüzde 2 enflasyon hedefinde sıkı politikalar uygulayacaklarını belirtti. Yeni Zelanda Merkez Bankası da enflasyonu orta vadeli hedef aralığına döndürmek için politika faiz oranını piyasa beklentilerinin üzerinde 50 baz puan daha artırdı. Bunun yanı sıra, Cleveland Fed Başkanı faiz artışını doğru bir adım olarak görürken, Şili Merkez Bankası faiz oranında değişikliğe gitmedi.

ABD’nin ikinci büyük araç üreticisi Ford Motor, Vale Indonesia ve Çin’den Zhejiang Huayou Cobalt ile bir nikel işleme tesisi kurmak için anlaştı. Bu arada, Banvit İzmir Akalan Kesimhane Şubesi’nin kapanış işlemlerini tamamlarken, Pera GYO Sümerpark AVM’nin üzerine 600 milyon TL tutarında Ziraat Katılım Bankası lehine ipotek tesis etme kararı aldı.

Bugün yurt içinde TİM, OİB ve OSD tarafından Türkiye Otomotiv Sektöründe Sürdürülebilirlik Eylem Planı açıklanacak. Ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İntermodal Taşımacılıkta Demiryollarının Güçlendirilmesi Projesi toplantısına katılacak ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Konya İş Dünyası Buluşması programına katılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X