Ekonomi Haberleri

Zayıf enflasyon verisi sonrası gözler BOE’de

İngiltere Merkez Bankası (BOE) bugün saat 14:00’te faiz kararını duyuracak.

Yatırımcılar bu yıl için 25 baz puanlık bir faiz artışını yüzde 100 ihtimalle fiyatlıyor. Ancak çarşamba günü açıklanan enflasyon verisinin ardından bu artışın bugünkü toplantıda gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Açıklanan verilere göre ülkede tüketici enflasyonu yüzde 6,7’ye geriledi ve 18 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Hafta başında neredeyse tüm ekonomistlerin faiz artışı beklediği Bloomberg anketinde dengeler, Goldman Sachs ve Nomura gibi büyük kuruluşların ekonomistleri faiz artışı tahminlerini geri çekmesi ile değişti. Yine de Bloomberg anketine katılan 57 ekonomistin medyan beklentisi politika faizinin 25 baz puan artışla yüzde 5,50’ye çıkarılması yönünde. Piyasadaki fiyatlama ise yüzde 50 ihtimalle bu toplantıda faizin sabit bırakılmasına işaret ediyor.

Bu fiyatlamanın gerçekleşmesi ve faizin sabit bırakılması halinde BOE 2021 sonunda başlattığı sıkılaştırma adımlarına ilk kez ara vermiş olacak. Bazı ekonomistler ve BOE yetkilileri ekonomideki yavaşlama ve resesyon endişelerine işaret ederken, bazıları faiz artışına ara vermenin enflasyon konusunda çok erken bir zafer ilanı olacağı görüşünde. JPMorgan Asset Management Küresel Faiz Portföy Yöneticisi Kim Crawford, “İngiltere Merkez Bankası’nın, mevcut faiz oranları seviyesinin – daha uzun süre tutulsa bile – enflasyonu hedefe döndürmek için yeterli olacağından emin olması için henüz çok erken” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X